تغییرات جدید Bootstrap 5

۱۳۹۹-۴-۱۱ ۰۸:۴۵:۵۶  / زمان مطالعه 2 دقیقه
به گفته توسعه دهنده های خود بوتسترپ قرار است این نسخه در شش ماهه دوم سال ارائه گردد. لیستی از تغییرات نسخه جدید که برای طراح ها و افرادی که با بوتسترپ سر و کار دارند واقعا جذاب است را در ادامه می بینیم.

1- اولین و ساده ترین تغییر این نسخه تغییر لوگوی برنامه است.

2- حذف کتابخانه jQuery

در حالی که Bootstrap بیش از 8 سال است که از jQuery استفاده می کند ، jQuery به یک چارچوب کاملاً بزرگ تبدیل شده است و وب سایت های بسیاری از آن استفاده می کنند. ولی با توجه به اینکه بعضی از وب سایت ها فقط از خود بوتسترپ استفاده می کنند و نیاز به استفاده از کتابخانه jQuery ندارند و همچنین در هر بار لود صفحه این کتابخانه نسبتا حجیم لود می شود تصمیم به حذف این کتابخانه گرفته اند.

یکی دیگر از دلایل حذف این کتابخانه استفاده از چهارچوب های جدید جاوااسکریپتی مانند vuejs , angular , react است، jQuery محبوبیت خود را از دست داده است زیرا اکثر این چارچوب های مدرن از طریق DOM مجازی کار می کنند که منجر به عملکرد بسیار سریعتری می شود.

3- جایگزینی کتابخانه Vanilla

اطلاعات زیادی ازش ندارم اما میدونم یک کتابخانه بسیار کم حجم و سبک است و همان امکانات اصلی jQuery را در اختیار توسعه دهنده قرار می دهد.

4- فونت رسپانسیو

با این موتور تغییر اندازه فونت به راحتی و بدون نگرانی می توانید فونت خود را برای صفحات و نمایشگر های مختلف تنظیم نمایید. (: واقعا امکان جذابی است :)

5- حذف پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر 10 و 11

6- تغییر واحد اندازه گیری صفحه

یکی دیگر از تغییرات جذاب استفاده از سیستم rem به جای px است که بر اساس هر نمایشگر ابعاد به همان نسبت تغییر میابد نه بر اساس px که باید ابعاد دقیق داده میشد. سیستم (rem (root em به معنای برابر با مقدار محاسبه شده اندازه فونت در عنصر ریشه است. به عنوان مثال 1rem برابر با تقریبا 16px می باشد.

7- حذف کارت ها

با توجه به سیستم جدید گرید بندی، کارت ها حذف شدند.

8- بهبود عملکرد Navbar

تغییرات روی سیستم قدیمی و حذف بخش های غیر ضروری در نسخه 4

9- سفارشی سازی آیکن های SVG

10- جایگزینی HUGO به جای Jekyll

11- بروزرسانی برخی از کلاس ها

منبع: دیزاین مودو

bootstrap5 برنامه نویسی